Polski Związek
Motorowy

Jesteś tutaj: Strona główna O nas Komunikaty prasowe Biura Sportu i Marketingu 2009 Wiekowy Automobilklub

Wiekowy Automobilklub

Z dnia: 2009-12-14

Historia Automobilklubu Polski rozpoczęła się niedaleko, w hotelu Bristol, a potem już byli wspaniali ludzie i piękna historia, którą tworzyli i tworzą nadal - tymi słowami rozpoczęła się uroczysta gala w hotelu Victoria z okazji obchodów 100-lecia istnienia Automobilklubu Polski.

7 grudnia 1909 roku w Hotelu Bristol zebrało się grono miłośników i pionierów automobilizmu z terenu "Kongresówki". Odbyło się pierwsze zebranie Towarzystwa Automibilistów Królestwa Polskiego, którego pierwszym prezesem został Władysław książę Drucki-Lubecki, a od 1911 roku Zdzisław książę Lubomirski. Nazwę "Automobilklub Polski" nadano dopiero w 1921 roku, gdy nasz kraj był już niepodległy. Rok wcześniej klub przyjęto do Międzynarodowego Związku Automobilklubów Uznanych w Paryżu i jako jedyny reprezentował Polskę na arenie międzynarodowej. W okresie międzywojennym rozszerzał swoją działalność zarówno sportową, jak i turystyczną. Wspierał rozwój motoryzacji, uczestniczył w kongresach i prowadził biuro turystyczne. Wizytówką klubu stały się Rajdy Automobilklubu Polski.

Do wybuchu II Wojny Światowej rozegrano ich dwanaście, a ostatni (w 1939r.) miał rangę Grand Prix i odbył się pod patronatem prezydenta Polski Ignacego Mościckiego. Wtedy klub miał swoją siedzibę przy Al. Szucha. Po wojnie w 1946 roku klub reaktywował swoją działalność dzięki staraniom dawnych działaczy. W 1950 roku z przyczyn politycznych nastąpiła likwidacja nazwy i struktur AK Polski. Jego tradycje kontynuował Automobilklub Warszawski powołany w 1957 roku. Klub ten był corocznie organizatorem punktu startowego Rajdów Monte Carlo. Od 1962 roku rozgrywana jest największa impreza klubu - Rajd Warszawski, który w kolejnych latach dołączył do mistrzostw Europy. Od trzech lat znany jest pod nazwą Rajd Orlen, a Warszawski zastąpił Rajd Mazowiecki w ramach Rajdowego Pucharu Polski. Zachodzące w Polsce zmiany pozwoliły na przywrócenie klubowi nazwy - najpierw (od 1988 roku) brzmiała: Automobilklub Polski - Warszawa, a następnie (od 1992 roku) przywrócono nazwę: Automobilklub Polski z siedzibą przy Nowym Świecie 35. Do obecnej siedziby klub wprowadził się dopiero na początku lat 90-tych, gdy wyremontowano budynek przy ulicy Pańskiej 85. Obchody 100-lecia istnienia klubu rozpoczęły się już w grudniu 2008 roku podczas Rajdu Barbórka. Z tej okazji wydano także Monografię AK Polski.

Nazwy klubu:
- 1909-1918: Towarzystwo Automobilistów Królestwa Polskiego (siedziby: Hotel Bristol, Hotel Europejski, budynek przy ul. Ossolińskich 6)
- 1921-1939: Automobilklub Polski (siedziby: Ossolińskich 6, następnie Al.Szucha)
- 1946-1950: Oddział Warszawski Automobilklubu Polski
- 1951-1952: Okręgowa Sekcja Samochodowa PZM
- 1952-1955: Oddział Motorowy PZM
- 1955-1958: Automotoklub PZM
- 1957-1966: Automobilklub Warszawa
- 1966-1988: Automobilklub Warszawski
- 1988-1992: Automobilklub Polski - Warszawa
- 1992- : Automobilklub Polski

W kończących rok jubileuszu uroczystościach wzięli udział obecni i byli członkowie klubu, przedstawiciele władz kraju i regionu, a także przyjaciele.

- Gratuluję wspaniałego jubileuszu i życzę co najmniej stu następnych lat równie owocnej działalności - fragment życzeń z listu Marszałka Sejmu RP Bronisław Komorowskiego. W imieniu Ministra Sportu i Turystyki Adama Giersza list odczytał Cezary Grzanka: - Serdecznie gratuluję i życzę członkom Automobilklubu Polski kolejnych 100 lat owocnej działalności na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego i podnoszenia kultury jazdy oraz wielu sportowych sukcesów. Prezes PZM Andrzej Witkowski nawiązał zarówno do dawnej działalności klubu i angażowania się w popularyzację motoryzacji i sportów, ale podkreślił, że dziś jest to klub nowoczesny pod każdym względem.

Opracowano na podstawie: Zarysu Dziejów Automobilklubu Polski i własnych informacji

Foto: autoklub.pl

Źródło: www.autoklub.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści zabronione.

Słowa kluczowe: Automobilklub Polski 100 lecie

Do góry
/userfiles/2009-grafika/BSiM/25730_ak2_mini.jpg