Polski Związek
Motorowy

Jesteś tutaj Strona główna XIV Rajd Monte Carlo Historique wystartował z Warszawy

XIV Rajd Monte Carlo Historique wystartował z Warszawy

Z dnia: 2011-01-28

XIV Rallye Monte-Carlo Historique

wystartował z Warszawy

 

W czwartek, 27 stycznia o godzinie 13:00 pierwsza z załóg, które jako miejsce do startu w XIV Rallye Monte-Carlo Historique wybrały stolicę Polski wyruszyła na trasę słynnego klasyka z Placu Teatralnego w Warszawie. Licznie zgromadzeni kibice mieli okazję podziwiać aż 98 samochodów wyprodukowanych przez końcem 1979 roku.

 

W kolorowej kawalkadzie aut, które co jedną minutę pojawiały się na rampie startowej można było podziwiać różne modele Porsche, Lanci, Alfy Romeo, BMW, Renault, Renault-Alpine, Forda, Citroena, Volkswagena, Volvo, Fiata czy Opla. Nie zabrakło rzadko już dzisiaj spotykanych Jaguarów E Type 4.2, Triumpha Dolomite Sprint,  Saaba Sonett, Triumpha GT6 czy Talbota Sunbeam z silnikiem Lotusa. Niesamowitą „kolekcję” dopełniały Fiaty 125p oraz Polonez prowadzone przez polskie załogi. Najstarszym modelem, który kibice zobaczyli w Warszawie była Alfa Romeo Giulietta Sprint z 1959 roku.

 

Ostatnim samochodem, który wystartował z Placu Teatralnego był słynny Mini Cooper z roku 1968. W latach sześćdziesiątych te niewielkie samochody robiły furorę na rajdowych trasach, a prowadzone przez Paddy’ego Hopkirka, Timo Makinena i Rauno Aaltonena, trzykrotnie (1964, 1965, 1967) okazały się bezkonkurencyjne na trasach Rajdu Monte Carlo.

 

W roli honorowych starterów rajdu wystąpili: Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, Adam Giersz, minister sportu i turystyki oraz Andrzej Witkowski, prezes Polskiego Związku Motorowego. Gośćmi uroczystego startu w Warszawie było liczne grono polskich kierowców rajdowych, którzy przed laty startowali i odnosili sukcesy w Rajdzie Monte Carlo, a wśród nich między innymi Ewa i Sobiesław Zasadowie, Longin Bielak, Błażej Krupa, Robert Mucha, Piotr Mystkowski, Adam Smorawiński i Maciej Stawowiak.

 

 

Dalsze informacje: www.pzm.pl    i    www.automobilklubpolski.pl

  

Warszawa, 27.01.2011

Galeria RMC Historique

Foto: Michał Sikora/PZM

 

Do góry
/userfiles/2011-grafika/samochody/Monte_Carlo_Historique/DSC_0613_mini.jpg

 

 

Partnerzy:

Autoklub.pl GSMP Wyscigigorskie.pl RajdowyPuchar.pl rsmp.info rsmp.pl Ice Racing Sanok 2012


ATV Polska