Polski Związek
Motorowy

Jesteś tutaj Strona główna Polacy ponownie w czołówce Silk Way Rally

Polacy ponownie w czołówce Silk Way Rally

Z dnia: 2011-07-14

Na czwartym etapie Silk Way Rally ponownie doszło do zaciekłej rywalizacji pomiędzy  Krzysztofem Hołowczycem a Stephanem Peterhanselem. Tym razem, odwrotnie niż poprzedniego dnia, to Polak utknął w wydmach na kilka minut i na mecie zameldował się z drugim czasem o 9’04 później niż Francuz.

Załoga ORLEN Team nadal zdecydowanie prowadzi w klasyfikacji generalnej rajdu z ponad dwugodzinną przewagą nad Peterhanselem, który awansował dziś na drugie miejsce. Trzeci w rajdzie jest Rosjanin Zheludov ze stratą do Francuza 3’31.

Po wczorajszym etapowym zwycięstwie Hołowczyc otwierał trasę. Na pierwszym punkcie pomiaru czasu najszybszy był jednak Rosjanin Zheludov, a Hołek odnotował trzeci czas. Na kolejnym CP2 Rosjanin spadł w wynikach za Peterhansela, a na ostatniej partii  szybsza od niego okazała się również załoga ORLEN Team finiszująca na drugim miejscu.


Fot. Orlen Team

Na początku trochę się pogubiliśmy, dogonił nas Stephane i wtedy postanowiliśmy za nim jechać. Pomyślałem, że będzie to dla nas świetna szkoła obserwować mistrza w akcji i uczyć się jego toru jazdy. Tak śledziliśmy go przez prawie 250 kilometrów. Jechaliśmy umiarkowanym tempem, a ja widząc poprzedzającego mnie Francuza miałem świadomość, że kontroluję rajd i nasz personalny wyścig. Dzisiaj była bardzo trudna nawigacja, na szczęście błądziliśmy i my, i nasz główny konkurent. W pewnym momencie mocno się zakopaliśmy na jednym z piaszczystych szczytów. Musieliśmy wysiąść i odkopać auto, straciliśmy na pewno kilka minut. Nie jest to jednak znacząca strata. Jutro będzie rozegrany kluczowy etap. Do przejechania jest 700 kilometrów i nie możemy popełnić żadnego błędu. Bardzo się cieszymy, że jesteśmy na kolejnej mecie i bardzo proszę wszystkich kibiców, aby cały czas trzymali za nas kciuki tak sprawnie jak dotychczas. Jutro dodatkowo testujemy nowy układ zawieszenia. Ponieważ mamy sporą przewagę sprawdzamy różne konfiguracje, aby jak najlepiej poznać samochód przed rajdem Dakar – powiedział Krzysztof Hołowczyc, zawodnik ORLEN Team.

Zawodnicy zespołu TOYOTA TERRATREK z całą pewnością są bardzo zadowoleni po środowym etapie. W klasyfikacji po 4 etapie plasują się na przysłowiowym "pudle" w swojej grupie.  Do końca rajdu zostały już tylko 3 odcinki specjalne z czego ostatni liczy zaledwie 16 km.


Fot. Marian Chytka

Trasa czwartego etapu Rajdu Silk Way zaczynała się prawie przy campie  i równie blisko się kończyła. Dojazdów było jak na lekarstwo gdyż łącznie niecałe 20 km. Sam odcinek specjalny liczył 400 km i z pewnością nie należał do łatwych i przyjemnych.  Z nawigacją problemy miała nawet pierwsza trójka. Śledząc poczynania zespołu TOYOTA TERRATREK widać, że dzielnie utrzymują prędkość i poprawiają wynik. 4 etap rajdu podobnie jak wczoraj ukończyli na 17 miejscu. To bardzo wysoka lokata, a co najważniejsze dająca dobrą pozycję startową do 5 najdłuższego odcinka specjalnego. 

Aleksander Sachanbiński i Arkadiusz Rabiega jednym głosem komentują ten etap -  Po wczorajszym dniu wiedzieliśmy, że etap 4 Astrakhan -Astrakhan będzie miał dużo piaszczystych przejazdów i niełatwą nawigację. Pokonywanie szczytów wydm, gdy samochód się w nich zapada jest przedsięwzięciem w którym liczy się każdy ruch kierownicą i umiejętne dodawanie i odejmowanie gazu. Co więcej nawigowanie na wydmach i stepach, i szukanie ukrytych punktów kontroli to nie lada wyzwanie. Trochę tak jakby szukało się "igły w stogu siana". Panująca dzisiaj wysoka temperatura i "stojące" powietrze dodatkowo potęgowały zmęczenie. Mniej więcej w połowie dzisiejszego odcinka musieliśmy wymienić koło. Było tak rozgrzane, że rękawice ledwo chroniły przed poparzeniem.

W czwartek 14 lipca załoga TOYOTA TERRATREK będzie musiała pokonać 700 km odcinka specjalnego. To na pewno będzie bardzo długi dzień. Tu już nie mogą przytrafić się błędy, a przynajmniej nie powinny. Może okazać się, że to właśnie 5 etap Astrakhan - Stavropol ustawi prawie ostateczne wyniki rajdu.

Fot. Marian Chytka

Do góry
/userfiles/2011-grafika/samochody/RMPST/zagraniczne/Sachanbinski_Silk_Etap_4_158_mini.jpg

 

 

Partnerzy:

Autoklub.pl GSMP Wyscigigorskie.pl RajdowyPuchar.pl rsmp.info rsmp.pl Ice Racing Sanok 2012


ATV Polska