Polski Związek
Motorowy

Jesteś tutaj Strona główna Pierwsza runda DSMP

Pierwsza runda DSMP

Z dnia: 2009-06-01

Po niesamowicie dramatycznym finiszu, Adam Kornacki i Lance David Arnold z Lukas Motorsport, wygrali pierwszą rundę DSMP na torze Poznań. Arnold wyprzedził prowadzącego Rudolfa Machanka na dwa okrążenia przed metą. Po zmianie ze Stefanem Rosiną, Machanek posiadał okrążenie przewagi.

- To był naprawdę dobry wyścig - powiedział Lance David Arnold, 22-latek z Duisburga, ostatnio czwarty w 24 godzinach Nürburgringu. - Na mojej drugiej zmianie przestał padać deszcz, tor zaczął wysychać i musiałem oszczędzać opony. Problem polegał na tym, że z jednej strony musiałem oszczędzać opony, a z drugiej trzeba było gonić kierowcę jadącego przede mną. Tudno było znaleźć kompromis w takiej sytuacji. Myślę, że mi się to udało i miałem do końca szybki samochód. Widziałem na tablicy przed ostatnim okrążeniem, że on jest nadal przede mną. Na trzecim zakręcie zaatakowałem go na hamowaniu. Trzy lata jeździłem takim samochodem w pucharach Porsche i wiem, jak się wyprzedza, dlatego udało się wygrać. To mój pierwszy wyścig w Polsce, ale liczę na następne!

- Nie wierzyłem, że się uda - przyznał Adam Kornacki. - Byłem w tak podłym nastroju przed tym wyścigiem, że po prostu pierwszy raz miałem takie wrażenie, że nie chciało mi się jechać. Po tych dwóch dniach byłem mentalnie wykończony, również po dzisiejszym sprincie. Panowała tak zmienna pogoda - no i oczywiście, moja godzina była ostro przepracowana, bo najpierw było wysychająco. Jechałem na używanych oponach. Nie zmienialiśmy ich, żeby zaoszczędzić czas. Jechaliśmy na dwa pit stopy. No i lunęło - wtedy, kiedy ja miałem opony po godzinie i 40 minutach jazdy, więc kompletnie zniszczone. I te ostatnie 20 minut do momentu wyjechania Safety Cara, to była naprawdę walka z wiatrakami. To było utrzymywanie się na lodzie. Masakra... Odniosłem dzisiaj drugie zwycięstwo w generalce DSMP. Wow! Jak utrzymać zmiennika? Na to pytanie odpowie Wiesław Lukas!

Maciej Stańco, drugi w kwalifikacjach za piekielnie szybkim Stefanem Rosiną, odpadł na ósmym okrążeniu z powodu urwania lewej półosi w Ferrari 430. Mariusz Miękoś, który po zmianie z Robertem Lukasem zajmował drugie miejsce, zderzył się z dublowanym Golfem VI TDI debiutanta Adama Nowackiego - i wykonał salto przed dach na Babie Jadze. Po rykoszecie, oberwała również Alfa GTV Artura Obuchowskiego.

Zerwany przewód hydrauliczny sprzęgła spowodował pożar Megane Mateusza Lisowskiego. - Megi się zgrilowała - poinformowała Karolina Lampel-Czapka. - Na ostatnim zakręcie na wyjściu na prostą wrzuciłem piątkę i auto się zapaliło - opowiadał Mateusz Lisowski. - Niezbyt fajnie, ale to jest motosport i wszystko może się zdarzyć. Na trzecim okrążeniu wyprzedziłem Jettę. Naprawdę było świetnie. Zostawiłem za sobą Porsche RSR i goniłem następnych. Z tą trakcją wyprzedziłem inne Porsche. Jechało mi się naprawdę świetnie. Czasy były ekstra.

Klasę 3 wygrali Marcin i Adam Gładyszowie w Jetcie. W klasie 1 triumfował Fiat Panda Artura Czyża i Marcina Garsteckiego, autorów sensacyjnego 7 miejsca w generalce. Po awarii RSRa Konopków, poznaniakom zabrakło jednego okrążenia do szóstego miejsca. - Trudno było przewidzieć, że Porsche stanie - mówił Marcin Garstecki. - Jechaliśmy swoje. Artur wypracował przewagę, ja tylko jechałem tak, żeby nie zepsuć. W deszczu Panda jest dosyć szybka.

- Myślę, że to było niesamowite - komentował Artur Czyż. - Powiem szczerze, że byłem bardzo zaskoczony. Liczyłem na deszcz, w końcu chciałem pojechać na mokrej nawierzchni. Nigdy nie mieliśmy okazji w wyścigu jechać w tak zmiennych warunkach, jakie panowały dzisiaj. To był dla nas taki naprawdę dobry handicap i można było zauważyć różnicę, że to nie tylko szybkie auto, ale jednak też umiejętności i przygotowanie do takich warunków. Można było powalczyć nawet z dużymi klasami.

I RUNDA DSMP (89 okrążeń)
1. Adam Kornacki/Lance David Arnold (PL/D) Porsche 997 GT3 Cup 3:01.19,657
2. Rudolf Machanek/Stefan Rosina (SK) Posche 997 GT3 RSR +8,930
3. Teodor Myszkowski/Stefan Biliński (PL) Porsche 997 GT3 Cup -2 okr.
4. Luis Scarpaccio/Fabio Ghizzi (PL) Ferrari 360 Modena -2 okr.
5. Adam Gładysz/Marcin Gładysz (PL) Volkswagen Jetta -2 okr. (1. kl. 3)
6. Miro Konopka/Andrej Studenic (SK) Porsche 997 GT3 RSR -7 okr.
7. Maciej Garstecki/Artur Czyż (PL) Fiat Panda -8 okr. (1. kl. 1)
8. Maciej Tomaszewski/Marcin Wydra (PL) Alfa Romeo 156 TS -9 okr. (1. kl. 2)
9. Piotr Bany/Sebastian Kołakowski (PL) Alfa Romeo 156 1.9 JTD M -10 okr. (2. kl. 2)
10. Aleksander Michałowski/Michał Matuszyk/Robert Kosiba (PL) BMW M3 E46 -12 okr. (3. kl. 2)

DSMP 1 runda

 

Źródło: www.autoklub.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści zabronione.

Foto: Foto: Marcin Kaliszka www.rallyfoto.pl

Słowa kluczowe: DSMP Tor Poznań Wyścigi

Do góry
/userfiles/2009-grafika/Samochody/Wyscigi/wsmp_poznan_maj_str_mini.jpg

 

 

Partnerzy:

Autoklub.pl GSMP Wyscigigorskie.pl RajdowyPuchar.pl rsmp.info rsmp.pl Ice Racing Sanok 2012


ATV Polska