Polski Związek
Motorowy

Jesteś tutaj Strona główna Najlepsi Kadrowicze w motocrossie w sezonie 2008

Najlepsi Kadrowicze w motocrossie w sezonie 2008

Z dnia: 2008-12-07

               W sezonie 2008 bezapelacyjnie najlepszym zawodnikiem był Łukasz Lonka zawodnik AP Głogów, który zdobył tytuł II Wicemistrza Europy w klasie 125 junior. Ten wynik nie przyszedł mu łatwo. Musiał ciężko pracować na treningach i udowodnił, że Polak też może szybko jeździć na motocrossie. Poza tym właśnie w tej klasie odbyło się najwięcej eliminacji bo aż 12-cie. Co oczywiście wiąże się z wielkim poświęceniem i kosztami związanymi z wyjazdami i eksploatacją motocykli. Nie obyło się bez przykrych sytuacji w trakcie sezonu. Łukasz przed eliminacją w Człuchowie doznał kontuzji nadgarstka co wykluczyło go ze startu na zawodach w Polsce. Zaliczył także dobry start pierwszy raz w swojej karierze w Mistrzostwach Świata w klasie 125 junior. Na tych zawodach dopiero zobaczyliśmy prawdziwy juniorski motocross w bardzo profesjonalnym wydaniu. Łukasz był bardzo zestresowany na tych zawodach stąd słabszy wynik w pierwszym wyścigu ale w drugi pojechał bardzo dobrze i zajął 13-te miejsce. Przyznał po wyścigu, że pod koniec drugiego biegu zabrakło mu trochę sił, co w przypadku Łukasza rzadko się zdarza (więc tempo jazdy musiało być bardzo duże). Podsumowując starty Lonki można powiedzieć, że był to jak na razie najlepszy jego sezon, oby tak dalej. Myślę, że Łukasz będzie piął się w górę. Oczywiście celem nadrzędnym są starty w Mistrzostwach Świata w klasach seniorskich. Moim zdaniem Łukasz jest na dobrej drodze żeby ten cel osiągnąć.

                 Drugi bardzo dobry wynik osiągnął jeden z najmłodszych Kadrowiczów Maciej Więckowski zawodnik KM Cross Ekoklinkier Lublin. Uważam, że był to bardzo dobry krok powołanie 60-tkarzy do Kadry. Od tej właśnie klasy zaczyna się dość poważny motocross w Europie. Maciek na pierwszych zawodach miał przysłowiową „sraczkę” ale po pierwszym dniu treningów dowolnych i treningu kwalifikacyjnym jego tata Robert „Kurczak” Więckowski przeprowadził z nim męską rozmowę (tzw. „reset”) no i oczywiście Maciej w niedzielę wyjechał jako nowo narodzony zawodnik. W tej klasie odbyło się sześć bardzo pasjonujących  rund. Najlepsze miejsce jakie zajął Maciek to szóste, było to w Rumunii w bardzo ciężkich warunkach. Maciek w klasyfikacji generalnej zajął dziesiąte miejsce. Walka toczyła się do końca, jeszcze w ostatnim wyścigu w Danii wszystko mogło się zmienić.

                Kolejny młody Kadrowicz, który godnie reprezentował barwy narodowe to Tomasz Wysocki z klubu KM Cross Ekoklinkier Lublin jeżdżący w Teamie HRT. Startował on w najbardziej obsadzonej klasie 85. W tej klasie zawodnicy pierwszej piątki jadą na poziomie pierwszej piątki klasy 125 junior a więc bardzo szybko. Jeżeli ktoś nie widział Mistrzostw Europy w klasie 85 to nie jest w stanie uwierzyć, że na tak małym motocyklu można tak szybko jechać. Tomek w ciągu całego sezonu miał lepsze i gorsze starty. Zaliczył także groźny upadek na eliminacji w Niemczech, doznał tam bardzo groźnej kontuzji kości policzkowej. Na szczęście w Niemczech medycyna działa na bardzo profesjonalnym poziomie i lekarze niemieccy bardzo dobrze obsłużyli Tomka, który bardzo szybko wrócił do zdrowia. W generalce Tomek zajął 15-te miejsce, myślę że pech w Niemczech pozbawił go szans na lepszy wynik. Mimo wszystko jestem zadowolony ze startów Wysockiego juniora.

               Nie można nie wspomnieć także występu Kadrowiczów na Drużynowych Mistrzostwach Europy, które odbyły się na najbardziej profesjonalnym obiekcie motocrossowym w Sevlievie w Bułgarii. Nasza reprezentacji wystąpiła w składzie: Łukasz Lonka - AP Głogów, Arek Mańk - Poltarex Człuchów, Łukasz Kędzierski-KM Cross Ekoklinkier Lublin. Zawodnicy pojechali na miarę możliwości i zajęli dobre 10-te miejsce w klasyfikacji końcowej.

Podsumowując ogólnie wszystkie występy chłopaków uważam że jest to jak na razie najlepszy sezon kadry Polski w motocrossie, oby już tylko było lepiej.

Największym pechowcem sezonu 2008 niestety okazał się Maciej Zdunek - Poltarex Człuchów. Wyeliminowała go kontuzja, której doznał na jednym z treningów.

Na koniec artykułu chciałbym podziękować wszystkim sponsorom indywidualnym zawodników, klubom, Polskiemu Związkowi Motorowemu, rodzicom zawodników, bez których nie byłoby tych wyników, kibicom a także samym zawodnikom za ich zaangażowanie i poświęcenie.

Wkrótce pojawi się artykuł o powołaniu nowej Kadry na sezon 2009, a także planach startowych.

 

 

Ze sportowym pozdrowieniem

Selekcjoner Kadry w motocrossie

Marcin Wójcik

 

 

Łukasz Lonka

 

Maciej Więckowski

 

Tomasz Wysocki

 

Łukasz Kędzierski

 

Arkadiusz Mańk

 

Maciej Zdunek

 

Marcin Wójcik

 

Do góry
/userfiles/image/sport_motocyklowy/motocross/roya_kadra_mini.jpg

 

 

Partnerzy:

Autoklub.pl GSMP Wyscigigorskie.pl RajdowyPuchar.pl rsmp.info rsmp.pl Ice Racing Sanok 2012


ATV Polska