Polski Związek
Motorowy

Jesteś tutaj Strona główna Incydent na pierwszym okrążeniu

Incydent na pierwszym okrążeniu

Z dnia: 2010-03-15

Oklaskiwany przez obecnego na torze króla Hiszpanii, Juana Carlosa, Fernando Alonso zaliczył debiut marzeń w Ferrari. Asturyjczyk po raz trzeci triumfował w Bahrajnie, powtarzając sukces z 2005 i 2006 roku. To 22 zwycięstwo Alonso w F1, pierwsze od 2008 roku. Ferrari odnotowało trzeci dublet w królestwie - 16 sekund za kolegą z zespołu finiszował Felipe Massa, po starcie wyprzedzony przez bicampeona na drugim zakręcie.

Od startu do 33 okrążenia prowadził Sebastian Vettel, ale potem w RB6 spadła moc silnika. - To pęknięty wydech lub coś elektrycznego, bo pod koniec było lepiej - mówił Christian Horner.

Vettel spadł na czwarte miejsce, za Lewisa Hamiltona narzekającego przez radio na wibracje, ale obronił 12 punktów przed zakusami Nico Rosberga. Michael Schumacher w come backu finiszował jako szósty, 3,9 sekundy za kolegą z Mercedesa. Pozostałe punktowane miejsca przypadły Jensonowi Buttonowi, Markowi Webberowi, Tonio Liuzziemu i Rubensowi Barrichello.

Robert Kubica jako dziewiąty wjechał w pierwszy zakręt po starcie. Potem wpadł w dym za samochodem Webbera (w RB6 wlano za dużo oleju) i zaliczył piruet po kontakcie z Adrianem Sutilem. Robert ukończył pierwsze okrążenie na 21 miejscu - na mecie był jedenasty, a od punktu dzieliło go 6,6 sekundy. Kubica zaliczył jedyny pit stop już po 12 okrążeniu - jako drugi po Sennie.

- Cała nasza ciężka praca w trakcie weekendu poszła na marne z powodu incydentu na pierwszym okrążeniu - powiedział Kubica. - Na dojeździe na pola startowe mieliśmy wysoki poziom oleju i spuściliśmy go trochę przed startem. Wygląda na to, że Webber miał ten sam problem po pierwszym zakręcie. Jego silnik wciągnął olej i nagle przede mną pojawiły się kłęby dymu. Sadzę, że Sutil nie zdjął nogi z gazu, bo nic nie widział - i mnie uderzył. Kręciłem się i ugotowałem tylne opony. Od tego momentu przegrzewały się i w końcu zatrzymałem się bardzo wcześnie, już po 12 okrążeniach.

Przejechałem pozostały dystans na twardych oponach i było to duże wyzwanie. Postawiłem sobie za cel zdobycie punktów, ale trochę nam zabrakło. Bez incydentu na pierwszym okrążeniu, myślę, że zdobylibyśmy sporo punktów, bo samochód był szybki i mogłem powalczyć. Ogólnie był to dla nas pozytywny weekend. Po zimie jesteśmy dobrze przygotowani. Team wykonał fantastyczną pracę na torze i w fabryce w Enstone, aby samochód był gotowy z nowym pakietem. Nie mieliśmy żadnych kłopotów z silnikiem, czy hamulcami. Teraz musimy kontynuować pracę i nadal cisnąć.

- Mam mieszane uczucia po pierwszym wyścigu sezonu - przyznał Eric Boullier. - Robert padł ofiarą incydentu wyścigowego na pierwszym okrążeniu, kiedy zaliczył kontakt z innym samochodem. Potem pojechał fantastycznie w wyścigu, wspinając się na 11 miejsce. To frustrujące finiszować tak blisko punktów, ale z drugiej strony, możemy być podbudowani tempem Roberta. Jestem również bardzo rozczarowany z powodu Witalija. On wykonał znakomity start i pojechał bardzo dobrze na pierwszych okrążeniach dbając o opony, nie szarżując i demonstrując dobre tempo. Ogólnie możemy powiedzieć, że R30 stanowi dobrą bazę do dalszej pracy, ale nie mamy złudzeń, ile musimy włożyć wysiłku, żeby dogonić czołówkę. W ostatnich tygodniach, cały team wykonał niezwykłą pracę, zarówno w fabryce, jak i w ten weekend na torze. Duch w zespole jest mocny i wszyscy jesteśmy zmotywowani, żeby nadal cisnąć i jeszcze bardziej się poprawić.

- Jesteśmy rozczarowani, że nie udało się dzisiaj zdobyć punktów - powiedział Alan Permane. - Robert został uderzony z tyłu na pierwszym okrążeniu i zakończył je praktycznie jako ostatni, a potem wspiął się na 11 miejsce i tak dotarł do mety. Jego tempo po zmianie opon na twarde, było bardzo dobre. Witalij wykonał znakomity start, a potem doświadczył kłopotów z przednim zawieszeniem. Obecnie padamy ich przyczynę. Z pozytywnej strony, samochód wygląda na konkurencyjny w wyścigowym ustawieniu i byliśmy wystarczająco szybcy, żeby uzyskać dzisiaj znacznie lepsze wyniki. Jestem pewny, że przy poprawkach, jakie planujemy w nadchodzących wyścigach, nasze osiągi poprawią się w ciągu najbliższych tygodni.

- Cały team zaliczył bardzo ciężki pierwszy wyścigowy weekend roku, ale co dla nas typowe, wszyscy dorośli do tego wyzwania - mówił silnikowy szef Renault F1, Remi Taffin. - Obydwaj kierowcy wykonali fantastyczną pracę. Witalij był coraz lepszy w trakcie weekendu, a Robert spełnił wszystkie nadzieje, jakie w nim pokładaliśmy. Szkoda, że padł ofiarą wyścigowego incydentu na pierwszym okrążeniu. Na silnikowym froncie, bez żadnych problemów korzystaliśmy z tych samych silników przez cały weekend. Nie było niespodzianek przy jeździe z dużym zapasem paliwa, nie mieliśmy kłopotów z nadmiernym spalaniem. Wykonaliśmy każdą część założonej taktyki. Mamy nadzieję, że nasza ciężka praca zostanie wynagrodzona punktami w następnym wyścigu w Australii.

Witalij Pietrow utrzymywał 11 pozycję i zbliżał się do Barrichello, ale w trakcie pit stopu po 14 okrążeniach, w drugim R30 stwierdzono uszkodzenie prawego przedniego zawieszenia. Pietrow został wycofany z wyścigu. 

Z samochodów nowych teamów, sklasyfikowano jedynie Lotusy. Heikki Kovalainen (15) stracił dwa, Jarno Trulli (17 i ostatni) - trzy okrążenia. HRT startowały z depo. Karun Chandhok zakończył występ kraksą na drugim okrążeniu. Bruno Sennę pokonała awaria hydrauliki (18). Dwa kółka dalej, kłopoty z układem hydraulicznym wyeliminowały Lucasa Di Grassiego. Timo Glock wyprzedził Kovalainena - i musiał skapitulować z powodu szwankującej skrzyni biegów. W obydwu Sauberach doszło do awarii hydrauliki. Sebastien Buemi zatrzymał STR5 na trzy rundy przed końcem - wystąpił problem natury elektrycznej.

Fot. www.renaultf1.com

Źródło: www.autoklub.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści zabronione.

Słowa kluczowe: F1 Formuła 1 Robert Kubica GP Bahrajnu

Do góry
/userfiles/2010-grafika/Samochody/F1/GP_Bahrajnu_str_mini.jpg

 

 

Partnerzy:

Autoklub.pl GSMP Wyscigigorskie.pl RajdowyPuchar.pl rsmp.info rsmp.pl Ice Racing Sanok 2012


ATV Polska