Polski Związek
Motorowy

Jesteś tutaj Strona główna Eriksson, Lysen i Kenis wygrywają w Słomczynie!

Eriksson, Lysen i Kenis wygrywają w Słomczynie!

Z dnia: 2009-09-07

Andreas Eriksson zwyciężył w dywizji 1 podczas 9 rundy Mistrzostw Europy Rallycross w Słomczynie. Szwedzi zgarnęli całe podium w najmocniejszej klasie: drugi skończył Michael Jernberg, a trzeci Kenneth Hansen. W dywizji 2 najszybszy był Guido Kenis przed Łukaszem Zollem, zaś w dywizji 1A wygrał Mats Lysen. 17-letni Norweg udowodnił tym samym, że zasłużenie zdobył tytuł Mistrza Europy.

Poniżej przedstawiamy krótkie opisy poszczególnych biegów. Kompletne wyniki można znaleźć w dziale "wyniki".

Wyniki mogą jeszcze ulec zmianie w związku z protestami złożonymi przez Marcina Wicika oraz Jean-Luca Pailler.

Finał C, dywizja 1A:


Prowadzenie na początku objął Nowak, który jednak spadł szybko na dalszą pozycję i zmagał się z problemami silnikowymi. Zwyciężył Ondrej Smetana przed Vaclavem Veverką. Do mety nie dojechał Michał Guranowski, którego szanse przekreśliła awaria techniczna.

Finał C, dywizja 1:

Bieg rozpoczął się od falstartu Evena Hvaala. Po restarcie obracał się Per Eklund, a prowadzenie objął Pavel Koutny. Czech został jednak wyprzedzony przez Tony'ego Bardy jeszcze przed końcem pierwszego okrążenia. Odzyskał jednak prowadzenie na trzecim okrążeniu wyprzedzając Mortena Bermingruda i Tony'ego Bardy. Brytyjczyk nie dokończył finału po kolizji z Bermingrudem. Pierwszy linię mety przejechał Pavel Koutny przed Mortenem Bermingrudem, co dało Czechowi awans do finału B.

Finał B, dywizja 1A:

Pierwszy na prowadzenie wysunął się Andreas Bakkerud i pierwszej pozycji nie oddał aż do mety. Podczas przejazdu przez joker lapa zarówno David Johansson jak i Eduard Leganov uderzyli w bandę, jednak kontynuowali jazdę. Później Rosjanin uderzył w Ondreja Smetanę, jednak nie miało to już większego znaczenia dla najważniejszych rozstrzygnięć. Do finału A awansował Andreas Bakkerud, na mecie wyprzedzając Stanislava Sustę i Zdenka Cermaka.

Finał B, dywizja 1:

Falstartem Ole Kristiana Nottveita rozpoczął się finał B w dywizji 1. Podczas restartu z dużym opóźnieniem kieszeń startową opuścił Pavel Koutny, któremu jednak nie udaje się pokonać nawet jednego okrążenia zanim awaria samochodu uniemożliwiła dalszą jazdę. Jeszcze krócej jechał Ole Kristian Nottveit, który został wypchnięty w walce poza tor, jednak w związku z nieprzebyciem przez obu zawodników choćby jednego okrążenia, wyżej sklasyfikowany został Norweg z powodu lepszej pozycji startowej. W trakcie tego finału trwała zaciekła walka o zwycięstwo pomiędzy Jean-Luc Paillerem a Frode Holte, która rozwiązała się dopiero na trzy zakręty przed metą, kiedy to pięknym manewrem Holte pokonał Francuza i awansował do finału A.

Finał A, dywizja 2:

Niska frekwencja zawodników spowodowała ograniczenie liczby biegów finałowych w dywizji 2 do zaledwie jednego. Znów zmagania kierowców rozpoczęły się od falstartu, tym razem Josa Sterkensa. Po restarcie pierwszym liderem zostaje Guino Kenis i pewnie dowozi zwycięstwo do mety. Niestety szczęścia nie miał Marcin Wicik, który urwał koło już na ostatnim zakręcie pierwszego okrążenia. Zawodnik jadący Fordem Fiestą nie krył niezadowolenia. Dobry występ zanotował Łukasz Zoll, który linie mety przejechał jako drugi.

Finał A, dywizja 1A:

Kierowcy przednionapędowych samochodów dywizji 1A dostarczyli kibicom i sobie mnóstwa wrażeń podczas bitwy o zwycięstwo. Najmłodszy uczestnik zawodów, będący jednocześnie świeżo ukoronowanym Mistrzem Europy, 17-letni Mats Lysen objął prowadzenie po starcie i dowiózł je do mety, jednak jadący za Norwegiem zawodnicy brali udział w licznych incydentach na torze. Na drugim okrążeniu po potężnej podsterowności w bandę na ostatnim zakręcie uderzył Johan Larsson i zakończył swój udział w Polskiej rundzie MERC. W trwającej na torze zaciekłej walce o pozycje Ildar Rakhmatulin został wypchnięty poza tor i dojechał na ostatnim miejscu wśród zawodników, którzy ukończyli ten bieg. Na trzy zakręty przed metą dachował Ulrik Linnemann, również kończąc swój występ w Słomczynie.

Finał A, dywizja 1:

Będący zawsze największą atrakcją każdych zawodów rallycrossowych Mistrzostw Europy finał A dywizji 1 i tym razem nie zawiódł. Walka o zwycięstwo jednak dość szybko sprowadziła się do potyczki pomiędzy Michaelem Jernbergiem a Andreasem Erikssonem. Kierowca Skody Fabii prowadził przez dlugi czas, by jednak oddać prowadzenie Andreasowi Erikssonowi na ostatnim okrążeniu. Kierowca Ford Team RS Sweden odbył przejazd przez joker lapa dużo wcześniej niż Jernberg i wyprzedził go, gdy ten musiał pokonać dłuższą trasę. Na trzecim miejscu dojechał Kenneth Hansen, kończąc o jedną pozycję wyżej niż zeszłoroczny zwycięzca, Sverre Isachsen. Stig-Olov Walfridsson dojechał na piątej pozycji, nie zagrażając tak naprawdę ścisłej czołówce. Frode Holte, który awansował do finału A zwyciężając w finale B, zatrzymał się po uderzeniu w bandę podczas przejazdu przez joker lap.

Niniejszym kończą się udane zawody na Słomczyńskim torze. Przed zawodnikami Mistrzostw Europy jeszcze jedna eliminacja w Sosnovej w Czechach, gdzie zapewne rozstrzygną się losy tegorocznego tytułu w dywizji 1. Największe szanse ma na to Michael Jernberg, jednak zaledwie 5 punktów straty do Szweda ma Sverre Isachsen. 16 punktów straty Kennetha Hansena sprowadza jego szanse na tytuł do poziomu czysto matematycznego.

źródło: www.rallycross.pl

9 runda ERC - Tor Słomczyn

 

Foto: Foto: Marcin Kaliszka www.rallyfoto.pl

Słowa kluczowe: ERC Rallycross Tor Słomczyn

Do góry
/userfiles/2009-grafika/Samochody/Rallycross/Slomczyn_ERC_str_mini.jpg

 

 

Partnerzy:

Autoklub.pl GSMP Wyscigigorskie.pl RajdowyPuchar.pl rsmp.info rsmp.pl Ice Racing Sanok 2012


ATV Polska